Gorący czas samobójstw

Na lato czekamy z utęsknieniem. Marzymy o wakacjach, śniadaniach na świeżym powietrzu, opalaniu się na plaży, świeżych malinach, ogniskach… ach! Każdy ma na pewno swój ulubiony sposób na spędzanie tych gorących, słonecznych dni.

Wysoka temperatura może jednak wywołać skutki uboczne w postaci odwodnienia, udaru, skoków ciśnienia, poparzenia słonecznego czy – uwaga! – zwiększonej ilości samobójstw.

Kilka dni temu naukowcy ze Stanforda przedstawili badanie, z którego wynika, że do wzrostu ilości samobójstw w Stanach Zjednoczonych i Meksyku może przyczynić się podwyższenie temperatury! Jako osoba wysoce ciepłolubna byłam zaskoczona wynikami i nie dawałam im wiary, jednak poszukałam informacji…

Na świecie w wielu miejscach temperatury przekraczają 30 stopni

Biometeorologia

Badania dotyczące wpływu czynników pogodowych na zdrowie człowieka nie są nowe. Nauka zwana biometeorologią zajmuje się badaniem wpływu pogody i czynników klimatycznych na organizm człowieka, ale też na zwierzęta i rośliny. Biometeorolodzy mają szeroki zakres zainteresowań, w obszar tej nauki wchodzą zarówno badania dotyczące:

  • miast i wpływu infrastruktury na zdrowie,
  • aklimatyzacji,
  • sportu i tego jak warunki klimatyczne wpływają na ich wyniki,
  • kosmosu i jego wpływu na astronautów.

Najwięcej o jet-lagu dowiemy się właśnie dzięki osiągnięciom biometeorologów!

Każdy dodatkowy 1° C na termometrze oznacza kilka procent samobójstw więcej

Przejdę jednak do sedna. Na samobójstwo wpływ ma wiele czynników, m.in. choroby psychiczne, czynniki społeczne – wiek, stan cywilny czy materialny, choroba somatyczna, stresujące wydarzenia życiowe. Do wymienionych czynników należy dołożyć również warunki klimatyczne. I oczywiście na decyzję o popełnieniu samobójstwa może wpływać więcej niż jeden z tych czynników.

Ciekawym przykładem może być obserwacja przeprowadzona w Indiach. Tutaj autorka pokazała, że podwyższenie temperatury wpływa na wzrost samobójstw w Indiach. Zależność ta występuje jedynie w czasie upraw rolnych i ma związek z wpływem temperatury na niszczenie plonów. Badanie pokazało, że przy temperaturze powyżej 20° C każdy dodatkowy stopień na termometrze powoduje śmierć poprzez samobójstwo dodatkowych 67 osób codziennie! W kraju o łącznej liczbie samobójstw wynoszącej 130 000 rocznie można by dyskutować o ważności takiego spostrzeżenia. Jednak oprócz statystyk liczy się także dramat tych poszczególnych ludzi i ich rodzin.

Nie każde podwyższenie temperatury udaje się połączyć z jakimś istotnym wydarzeniem. W badaniu mieszkańców np. z Sao Paolo nie wykazano innej konkretnej przyczyny podwyższonej liczby samobójstw ponad średni tygodniowy wzrost temperatury. A w badaniu przeprowadzonym na danych z Anglii i Walii również nie wykazano dodatkowej korelacji – tam wzrost o 1° powyżej 18° C skutkował zwiększeniem ilości samobójstw o 3.8%.

A jak jest w Polsce? Trafiłam na jedno ciekawe opracowanie, ale jest dość stare, bo zawiera dane do 2004r. Warto je jednak przejrzeć i dowiedzieć się jaki wpływ ma wiatr halny. Artykuł jest napisany przystępnym językiem: Pogoda a samobójstwa.

Co z tymi Stanami?

Tyle tytułem wprowadzenia;) Wracając do Stanów i do badania uczonych Stanforda z Marshallem Burke – ekonomistą (!) – na czele odkryto, że do 2050r. ilość samobójstw może wzrosnąć o o 1.4% w USA oraz 2.3% w Meksyku. Wzrost ten można porównać ze wzrostem w wyniku recesji ekonomicznej… Co ciekawe zajęto się również analizą wpisów na tweeterze: im wyższa temperatura tym wyższa częstotliwość używania słów tj. samotny, uwięziony czy samobójczy. Jak zauważyliśmy to już w poprzednich badaniach w Indiach czy Brazylii czyli krajach, mimo że wysoka temperatura jest stałą i mimo możliwości przyzwyczajenia się do wysokiej temperatury także w USA w „gorących stanach” np. Texasie wskaźnik samobójstw był wyższy.

W Holandii ze względu na wysoką temperaturę należy jak najmniej wychodzić na zewnątrz w szczytowych godzinach dnia.

Wniosek

Samo podwyższenie temperatury – jak podkreślają badacze – nie może być widziane jako przyczyna zwiększonej ilości samobójstw. Chodzi raczej o połączenie tego czynnika z innymi należącymi do czynników grupy ryzyka. Zmartwieniem zdrowia publicznego powinno być znalezienie rozwiązania i powzięcie starań mających na celu dogłębne rozpoznanie sytuacji i uratowanie tych osób przed śmiercią samobójczą. Biorąc pod uwagę ocieplenie klimatu – sprawa jest gorąca.

 

Źródło:

http://europepmc.org/articles/pmc5565417
http://www.scielo.br/pdf/rbp/v39n3/1516-4446-rbp-1516444620162057.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biometeorologia
http://www.wpsnz.uz.zgora.pl/pliki/prace_studentow/prace/samobojstwa2.pdf
https://pdfs.semanticscholar.org/998c/e29033bfc1388e85166be76a0faf738fd4cf.pdf
https://news.stanford.edu/2018/07/23/warming-temperatures-linked-increased-suicide-rates/?utm_source=Global+Health+NOW+Main+List&utm_campaign=c87ff28b25-EMAIL_CAMPAIGN_2018_07_23_12_14&utm_medium=email&utm_term=0_8d0d062dbd-c87ff28b25-2833201